Fanerat med valnöt. I sargen två lådor på vardera kortsida. Genombruten dekor. Nedåt avsmalnade ben med kvadratiska avslut. L 72, b 39, h 72. Nyckel finns.
Smärre slitage. Äldre spricka i skiva.