Fyrdelad. Svartlackerat trä med polykrom utsågad reliefdekor av tranor i landskap. L 4 x 40, h 183.
Dekoren med skrapskador, smärre bortfall. Lacken med sprickor, slitage, en liten bit av. Gångjärnen med saknade delar.