1900-talets första hälft. Vitmålat trä med något olika dekor, samtliga med kannelerade ben. Soffa med sex ben, äggstavsdekorerad sarg, stoppad sits, rygg och sidostycken, l 179. Rektangulärt bord med fyra ben, fleuroner,l 89, b 48, h 74. Blomsterbord, fyra ben, fleuroner, l 68, b 25, h 67. Två stolar, fleuroner, stoppad sits och rygg. Tre förmaksstolar, genombruten rygg med krönande blomsterdekor, stoppade sitsar. Pall,stoppad sits.
Slitage, färgbortfall, repor, sprickor. Ett soffben med bräckage.