Betsat trä. Genombruten rygg, balusterformad ryggbricka. Svängda, kopplade ben, H-kryss. Lös, stoppad och klädd sits.
Knäckt rygg. Skador. Slitage. Renoverade och kompletterade. En stol med maskstunget ben.