Mahognyfanér, raka sidor, fyra lådor varav den översta med klaff och innanför liggande lådinredning. L 108, b 50, h 93. Nyckel finns.
Slitage, repor, sprickor, smärre fanérskador och lagningar. Liten lös fanérbit medföljer. Senare nyckelfoder av ben resp senare lådknoppar av plast innanför klaffen.