Renässansmönster med vapensköldar. 18 mattallrikar, 25 djupa tallrikar, 11 förrättstallrikar, 16 assietter, 3 större uppläggningsfat, 3 skålfat på fot, 2 mindre uppläggningsfat, tillbringare, såsskål. Insatsen till fiskfat medföljer.
Skador, nagg, missfärgningar. Någon del med spricka.