Ett par kalebassformade lockurnor resp 2 st balusterformade lockurnor, dekor av körsbärsblommor mot blått. Ett par balusterformade med hög hals, dekor av figurscener i reserver. Mindre par urnor med floral dekor. H 7-23. En vas resp lockurna från sent 1900-tal medföljer.
Slitage, nagg.