Urna med dekor av insekter i underglasyrblått resp bojan med lock och underglasyrblå dekor av fågel och blommor. H 15- 24.
Slitage, bojanen med spricka, urnan med sekundärt lock samt krackelyrer. Urnan monterad som lampfot.