KARMSTOL, rokoko, 1700-tal.

KARMSTOL, rokoko, 1700-tal.

Svartmålad med bronserade detaljer. Genombruten ryggbricka med baluster form. Svängda ben och sarger. Skuren dekor. Kopplade ben. Kulklofötter på frambenen.

Renoverad samt kompletterad. Krackelyrer, slitage. den ena kulklofoten saknar en klo. Senare sits, armlän, sarg.

Lähtöhinta
4 000 SEK