Helfranskt grönt skinnband med förgyllda präglingar och bokspänne av mässing. Bibel, försättsblad med porträtt av Drottning Ulrika Eleonora av Sverige, tryckt Stockholm resp Amsterdam 1688-89, helfranskt skinnband. "Keiragogia eller handledning til then andeliga Wisheten..." Växjö 1763, "Biblia sacra" band I-IV, av Sebastiani Castellionis, London 1726.
Slitage, skador. Ej genomgångna.