Brunbetsad björk. Kromade matall dekorationer, rundat ryggstöd med rotting samt svängda bakben.
Hårt slitage, repor och slagmärken. Rottingen delvis trasig, dyna med omfattande revor samt delvis deformerat ryggstöd.