Mahognyfanér. Skuren dekor på rygg, tvärslå samt frambenens överdel. Svarvade framben och sabelben bak.
Slitage. Skador. Sprickor. Fanérskador. Lagningar. Lösa delar, främst två lösa ryggplattor.