Mahogny. Rak form med raka kannelerade sidor. Raka nedåt avsmalnande ben. Fällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. Listverk och beslag av mässing. Skiva av brun kalksten. L89, b, 47, h 123. Nyckel finns.
Skivan med lagningar. Slitage. Nyckel finns.