Zorn människan och konstnären av Gerda Boëthius, Anders Zorn som etsare av Axel L.Romdahl, Larsson-Liljefors- Zorn en återblick av Ernst Malmberg, Anders Zorn av Albert Engström samt Zorn etsningar en komplett katalog, Hjert & Hjert Uppsala 1980.
Slitage. Ej genomgångna. Axel Romdahl ej pärmar, något skadad.