Tvådelat, mönsterlagd fanér, uppsvängt och brutet krön, pardörrar, inrening av bla skedhylla och tre mindre lådor. Underdel med fyra lådor. L 145, b 50, h 220. Nyckel finns.
Slitage, fanérskador, stora sprickor. Kompletterad med bla senare beslag.