Björk. Två sidohurtsar på claw and ball fötter. Intarsiadekor med geometriskt växtmönster. Skiva med 3 lådor. Dekor av meanderbård. Skiva med 3 fält. Bägge hurtsar stämpelmärkta. Datering i intarsia invändigt på en dörr. L 150, B 75,5, H 80. Nyckel finns.
Smärre slitage och repor. En fot med skada.