Fanerad med björk. Tre lådor, skrivklaff med bakomliggande inredning, med 4 mindre och en större låda och dörr. Överst låda under tympanonliknande krön. L 103, b 43, h 130. Nyckel finns.
Fanérsprickor. Bågnad form bakom klaff. Jämnt slitage. Utbytta delar.