Dörrpar framför lådinredning. Lucka upptill med underliggande fackinredning. Tre lådor. Intarsiadekor, dörrarna med inlagd porslinsdekor. L 30, b 14, h 36.
Skador, lösa delar, ett handtag saknas. Slitage.