Intarsia på lock och sidor, L 46, B 31, H 19. Senare benställning från 1800-talet med spiralsvarvade kopplade ben på kulfötter. H tot 84.
Slitage. Sprickor. Senare beslag. Låset saknas. Nyckel saknas.