Delvis godronnerad skål med uppsvängda hänklar, välvda lock med lockknoppar i form av blomsterknopp, kvadratisk fot med fyra tassfötter. H 29.
Slitage, repor, enstaka smärre bucklor, något skeva lock. En lockknopp sned.