SOPPSLEV samt STRÖSKED, silver, bl.a. Jonas Lindberg. 1800-tal. Total vikt ca 92 g.

Soppslev av Jonas Lindberg, Stockholm , 1813. Bladformade fästen mellan slev och skaft. Handtag i svärtat svarvat trä med benknopp. Strösked av Peter Andreas Thomasson, Karlskrona, 1845. Stiliserade bladformer på ströaren, bladformade fästen vid skaftet. L 36,5 resp. 22,5.

Inskription på skaften. Benknopp på sockerskedens skaft saknas. Repor, små bucklor och slitage.

Lähtöhinta
1 500 SEK