SKULPTURER, 2 st, trä, bla barock och 1700-tal.

Skulptur av biblisk gestalt, skuren, färgspår, enligt inskrift á tergo från Medelplana kyrka, h 31. Hermpilaster av ek med skuren dekor, bemålad i grönt och rött, h 43.

Slitage, skador, lagning. Hermpilastern med senare bemålning. Förmodligen ursprungligen delar av altarskåp resp annan kyrkomöbel.

Lähtöhinta
2 500 SEK