Bordspendyl med urhus av ovoid form, koboltblå glasyr, svängda handtag, krön i form av pilkoger och sköld, sockel med rik dekor av bla vädurshuvuden, fyra tassfötter. H 53. Ett par kandelabrar med fem genombrutna ljusarmar, ovoid kropp av porslin med koboltblå glasyr, svängda handtag, socklar med rik dekor och tassfötter. H 63.
Slitage, repor, ett handtag på bordsuret med sekundär fastsättning.