Riklig intarsia med motiv av naturalisktiska blommor på blindträ i ek. Mässingsbeslag i form av hermer och maskaroner, snarlika. Skiva i vit marmor. Hyllinredning. L 155, b 50, h 115. Nyckel finns.
Slitage, repor. Fanérskador och bortfall. Sprickor. Delvis blekta. En dörr skev.