Kort modellen. Fäste av förgylld mässing med lejonhuvud. Förgylld klinga med bladornament, lilla riksvapnet och en strålande stjärna samt "Fäderneslandet" och "Konungen". Svärtad balja. Portepe. L tot 97.
Slitage.
Svenska blankvapen, Olof P. Berg, s 131.