Brunbetsat trä, rektangulär fällbar skiva med rundade hörn, svarvade ben. Tygklädd inredning med spelplan för brädspel, svarvade brädspelsmarker. L 88, b 43-86, h 77.
Slitage, repor, sprickor och smärre fanérskador.