Förgylld och patinerad brons. Sockelparti med bla palmettdekor, tassfötter. Runt urhus med krönande figurin av bevingat mytologiskt väsen, omgivande blomsterdekor. H 41. Pendel finns. Nyckel finns.
Slitage, anlöpningar. Urtavlans siffror bättrade. Löst attribut.