Mahogny, bakåt svängda ryggar med stoppad ryggbricka, skuren bågformad kröndekor, svängda armlän, stoppade sitsar, sabelben.
Slitage, lagningar, sprickor. En något ostadig. Smärre fläckar klädseln.