Semiantik Indisk. Benvit botten med stort polykromt blom- och bladmönster. Bred röd huvudbård med stiliserade blomrankor.
Ställvis hårt slitage, fläckar, smärre fällningar, lagningar, malskador, litet hål. En kortsida saknar några knutrader.