Fanerat med bl a rosenträ, björk m m. Bordet med rektangulär skiva, benpar med intarsiadekor, tassfötter. L 144, b 79, h 75. 4 stolar med stoppad sits och rygg, raka ben.
Bruksslitage, bordsskivan med fläckar, krackelyr.