Ek, rak form med tre lådor och avfasade hörn. Inläggningar med bl.a. björk. Skiva dekorerad med kompassros. L 104, b 49, H 83.
Slitage, fanerbortfall. Lösa beslag samt beslagsdelar som saknas.