BÖCKER, 7 st, etnografi och upptäcktsresor, bla "Träskfolket" av Eric von Rosen. 1900-talets första hälft.
"En förgången värld" av Eric von Rosen, "Fridtjof Nansens saga" 2 vol, av Jon Sörensen, "Över polhavet" av Roald Amundsen, "I Celebes obygder" 2 vol, av Walter Kauden.
Slitage, ej genomgångna.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?