TEBORD MED PORSLINSBRICKA, senbarockstil, Rörstrand, monogramsign Emma Lindberg o dat 1916.
Bricka med rundade hörn, dekor i blåvitt av blommor och reserv med Kyrkebyns herrgård. Benställning av ek med fyra svängda kopplade ben, fotavslut i form av sk claw and balls. 60 x 83, h 74.
Slitage, krackelyrer.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?