Mahognyfanér, tre lådor, skiva med infälld grön läderklädsel, fyra nedåt avsmalnande ben, uppsats med ett dörrpar. L 118, b 68, h 75-106. Nyckel finns.
Hårt slitage, fanérskador, repor, lösa lister, en list saknas. Senare läderklädsel.