Marmorerad skiva och svart sockel. Förgyllt. Ben med vridna kannelyrer. Antikiserande dekor med gudinna i vagn dragen av lejon. Etikettmärkt och hallstämplat. L 97, b 48, h 78.
Slitage, repor, färgbortfall. skador och sprickor. Delvis senare bemålning. Senare förstärkningar på bakstycke.