Förgyllda och bronserade, rektangulära med konturerad kant och hörn med rocailledekor. Svängda parställda ljusarmar av mässing behängda med sk fotogenprismor. 62 x 46.
Slitage, smärre bortfallen förgyllning, renoverade med bla nytt glas. Ljusarmarna av empiretyp ej ursprungligen tillhörande.