VICTOR AXELSON, olja på pannå. Sign o dat 1921.
"Franskt landskap." 45,5 x 55.
Smärre slitage.
Proveniens: Fritz H. Erikssons samling.
Utställd: Föreningen för Nutida Svensk Konst, "Fritz H. Erikssons samling", april - maj 1943, kat nr 6, nr 12.Riksförbundet för Bildande Konst, utställning nr 72.Stockholms Stadsmuseum, "Victor Axelson - intima landskap".Fem Stockholmsmålare, 1951, sid 57.Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "Fritz H Erikssons samling", 1960, auktion 73, kat nr 9.