ELIS CHIEWITZ, olja på duk, ett par, varav en sign o dat 1830 a tergo.
Bibliska motiv. Samtida ramar. 36x46 resp 38x47.
Krackelyr, bucklor, färgbortfall. En uppfodrad på duk. En med dåligt spänd duk.