Förgylld med svärtade detaljer. Dekor av festoner, urnor samt harpa framför spegelglas. Krön med pilbåde och koger. Emaljerad urtavla med arabiska numeraler märkt No 59. B 45, h 54. Nyckel finns.
Omförgylld, förgyllningsbortfall. Slitage, sprickor, fläckar. Dekordelar saknas, lösa och lagade dekordelar. Senare bakstycke.