HERRFICKUR SAMT URNYCKEL, guld, bla 18K, märkt Aiguilles, 1800-talets första hälft resp Stockholm, dat 1816.
Boetten med genremotiv av mor, barn och hund, urtavla av emalj med målat landskapsmotiv i grisaille. Diam 4. Urnyckeln med snedställda hörn och graverad dekor av lyra med notblad, infattad benbit. L 4,5
Slitage, urtavlan med sprickor.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?