Brännförgylld, rakt urhus med vit emaljerad urtavla, flankerat av antikiserande kvinnogestalt. Krön i form av ovoid tazza. H 33. Pendel medföljer.
Ställvis hårt slitage, anlöpningar, dekorbortfall. Emaljskador, minutvisare saknas.