Online-teemahuutokaupat
Systembolaget Wine and Spirits auction – December D064
Huutokauppa:
Helsinki Winter Sale F504
Huutokauppa:
Selected Gifts E1128
Huutokauppa:
Curated Timepieces – November F529
Huutokauppa:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Huutokauppa:
Jern's Weapon Collection E1122
Huutokauppa:
A Swedish Private Collection F578
Huutokauppa:
The Beautiful Line F593
Huutokauppa:
Design Jewellery Online E1100
Huutokauppa:

OKÄND KONSTNÄR, i vänkretsen av konstnären Axel Borg. Olja på smörpapper, 1800-talets andra hälft.

Porträtt av mörk skönhet.
Ovalklippt, 19 x 15 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Konstnären Axel Borg 1847-1916.

Muut tiedot

Konstnären Axel Borg umgicks bl.a med sin kollega och nära vän, Ernst Josephson, både under sin studietid i Sverige och under sina år i Paris på 1870/1880-talet. De två vännerna, korresponderar även under denna tid.
I Paris 1883, målar Borg och Josephson, varandras, nu mycket välkända porträtt, beställda av de bägges vän, docenten Carl Wahlund.

Lähtöhinta
1 500 SEK