Mahognyfanér.Skuren dekor av palmettblad. Svarvade framben. 4 lådor. L 132 B 65 H 111. Medföljer två böcker av diktaren Jarl Hemmer.
Slitage. Fläckar. Repor. Fanérskador.
Diktaren Jarl Hemmers hem, Borgå Finland.