Ek. Rak form. Bakom klaff skrivinredning. Fyra lådor. L 97, b 50, h 102. Proveniens: Troligtvis Fågeltofta/Kronovall. Nyckel finns.
Slitage. Skada på en låda. Kompletteringar.