Förgyllt och bronserat. Runt urhus och postament uppburet av fyra kannelerade kolonner, kulfötter. Kröndekor av bla palmett. H 37.
Slitage, smärre lagningar, bortfallen förgyllning, senare urtavla samt batteridrivet urverk. Pendel och nyckel saknas.