Alm. Rak form med fyra korta ben. Dörrpar med inredning i ek av utdragbara lådor för bestick. Brännmärkt CAA. L 115, b 39, h 80. Nyckel finns.
Repor, slitage, fuktfläckar. Nyckelbussing saknas.
Carl Axel Acking, det egna hemmet.