Snäckmodell. Matgafflar 6 st Gustaf Möllenborg Stockholm 1839. Matskedar 6 st Anders Petter Lundqvist Stockholm 1852. L 20-21.
Slitage. Smärre bucklor.
Enligt uppgift Oscar Bernadotte af Wisborg.