Bricka med vit botten och blå målad blomsterdekor. Brickan dat 1922. L 70, B 48. Underrede med nedåt avsmalnande ben på hjul. Två utdragbara mässingsskivor. Underredets H 70.
Slitage. Repor. Underredet med smärre skador och lite rangligt.
Underrede enligt medföljande originalkorrespondens och originalkvitto formgivet av Gunnar Asplund och tillverkat av Heminredningen Tranås, innehavare bröderna Carlsson.
Medföljande originalkvitto från Rörstrands porslinsfabriker angående brickan.