SOCKERSKÅLAR, ett par, nysilver, sengustaviansk stil, AG Dufva, Stockholm, tidigt 1900-tal.
Ovala delvis godronnerade, uppsvängda handtag. Kvadratisk fot med genombrutet nollgaller, kulfötter. Krönande kotteknopp. H 24. Två strösockerskedar varav en i silver av J. Sundström, Stockholm 1902 medföljer.
Slitage.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?