Oval dosa av sköldpadd med försilvrad metallmontering, l 7,5. Granatsmycken, två broscher varav en infattad snäckskalskame, ett halsband. Oval medaljong av guld 18K från 1896 med infattade fotoporträtt samt hårgömma. Silverbrosch i form av blomma med markasiter.
Slitage, skador.